Image Alt

Târgul Naţional al Meşterilor Populari

Târgul Naţional al Meşterilor Populari

Centrul Cultural Vrancea organizează în perioada 05-08.10.2017, în intervalul orar 09.oo-22.oo, Târgul Naţional al Meşterilor Populari, ediţia a XIX – a, 2017, manifestare inclusă în Festivalul Naţional Cântece de Viţă Veche, ediţia a II-a.

Meşterii populari participanţi sunt din judeţele: Argeş, Bacău, Bucureşti, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Tulcea, Vâlcea.

Din Vrancea participă meşteri populari, angajaţi ai Centrului Cultural Vrancea şi producători locali din diferite localităţi ale judeţului.

Manifestarea promovează dezvoltarea schimburilor culturale pe plan judeţean şi naţional, cultivarea valorilor şi autenticităţii creaţiei populare, transmiterea, promovarea şi punerea în valoare a culturii tradiţionale şi a patrimoniului cultural.

 

      BUCUREŞTI

  1. Mioara Gheorghe –  costume rrome
  2. Mircea Crăciun  – bijuterii rrome

MARAMUREŞ

  1. Anuţa Moldovan  – cergi

VÂLCEA

  1. Iordan Guşatu – cioplituri lemn
  2. Stanca Guşatu  – cioplituri lemn
  3. Raluca Nica  – ceramică Horezu
  4. Alina Iorga  – ceramică Horezu

BISTRIŢA-NĂSĂUD

  1. Maria Colţea –  ţesături, port popular
  2. Gavrilă Roman – prelucrare pile, chimire

ARGEŞ

  1.  Gheorghe Dima  – dogărie

TULCEA

  1.  Adilsah Reian – Comunitatea turco-tătară – cusături, lucru manual
  2.  Mambet Remzie – Comunitatea turco-tătară – cusături, lucru manual
  3. SUCEAVA
  4. Aurica Aneci – ouă încondeiate

BACĂU

  1. Marian Lungu – Cojocărie, costume populare

MEŞTERI POPULARI DIN VRANCEA:

  1. Tudoriţa Lupaşc  – Nereju – podoabe, mărgele, dogărie mică
  2. Pavel Lupaşc  – Nereju
  3. Şerban Terţiu – Nereju – măşti populare
  4. Lenuţa Terţiu – ştergare
  5. Ţica Geană  – Soveja – ţesături populare, păretare, costume populare
  6. Maricica Mărăşteanu  – Cîmpuri – ştergare
  7. Anetta Huşcă – Bîrseşti – ştergare
  8. Floarea Ţăpor –Jitia – ţesături populare

 

Producători de produse tradiţionale din Vrancea:

  1. Florentina Trifan – Reghiu – produse tradiţionale gem, compot, siropuri
  2. Gina Dumitraşcu  – Reghiu – produse tradiţionale gem, compot, siropuri
  3. Liviu Zota –apicultor, Mărăşeşti
  4. Marian Trifan  – apicultor,Vînători
  5. Doina Galea Văsuian,loc. Negrilești,caşcaval afumat, brânză.
  6. Eugen Laca  – Gologanu,apicultor
  7. Silvia Bucă  – Boloteşti,brânză
  8. Victoria Dochioiu  – Negrileşti,brânză